Men’s College Basketball: Early-Season Tournament Action Continues during Feast Week

BasketballCollege Basketball - Men's

Men’s College Basketball: Early-Season Tournament Action Continues during Feast Week

 

Feast Week presented by Lowe’s continues across ESPN, ESPN2, ESPNU and ESPNEWS with early season men’s college basketball tournaments in action from Anaheim, Bahamas, Las Vegas, Maui, New York City, Orlando and Puerto Rico leading into the annual Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps Monday, Nov. 30. Feast Week spans 11 days and includes more than 165 games.

Schedule highlights:

  • Championship games plus early round action:
    • Nov. 25: MGM Grand Main Event and Maui Jim Maui Invitational;
    • Nov. 27: Battle 4 Atlantis and NIT Season-Tip-Off;
    • Nov. 29: AdvoCare Invitational, DIRECTV Wooden Legacy.
  • Additional tournament action Friday, Nov. 27 from the ARS Hoophall Miami Invitational showcasing No. 1 Kentucky vs. USF and Ohio State vs. Memphis.
  • No. 1 Kentucky is also in action Monday, Nov. 30, against Illinois State on ESPN2.
  • The Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps begins Monday, Nov. 30, across ESPN, ESPN2 and ESPNU and plays out over three days.
    • A top-10 matchup Tuesday on ESPN features No. 9 North Carolina hosting No. 2 Maryland.
    • No. 12 Virginia faces Ohio State in the 7:30 p.m. game Tuesday, on ESPN.
    • Also Tuesday, No. 16 Purdue at Pittsburgh tips off at 9 p.m. on ESPN2, while No. 15 Miami plays at Nebraska on ESPNU.

Link to Full Schedule (Wednesday-Tuesday)

Weekly Men’s College Basketball Key Matchups (subject to change)

Date Time (ET) Games / Commentators Network
Feast Week presented by Lowe’s on ESPN, ESPN2, ESPNU, ESPNEWS & ESPN3 (Nov. 19-29)
Wed, Nov 25 Noon Battle 4 Atlantis – Quarterfinal: No. 10 Gonzaga vs. Washington (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN2
  2 p.m. Battle 4 Atlantis – Quarterfinal: Charlotte vs. Syracuse (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN2
  2:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 7th-place Game (Maui, Hawaii)
Jon Sciambi, Bill Walton
ESPNU
  3 p.m. Vermont at Florida
Andy Demetra, Joe Dean
SEC Network
  5 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 5th-place Game (Maui, Hawaii)
Jon Sciambi, Bill Walton
ESPN2
  7 p.m. Yale at No. 6 Duke
Anish Shroff, Cory Alexander
ESPNU
  Lehigh at No. 12 Virginia
Dave Weekley, Pete Strickland
ESPN3
  7:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 3rd-place Game (Maui, Hawaii)
Sean McDonough, Fran Fraschilla
ESPN2
  9:30 p.m. MGM Grand Main Event – Championship Game (Las Vegas, Nev.)
Bob Picozzi, Craig Robinson
ESPN2
  10 p.m. Maui Jim Maui Invitational – Championship Game (Maui, Hawaii)
Sean McDonough, Fran Fraschilla
ESPN
Thu, Nov 26 Noon AdvoCare Invitational – Quarterfinal: Alabama vs. Xavier (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  1 p.m. Battle 4 Atlantis – Semifinal (Nassau, Bahamas) ESPN
  2 p.m. AdvoCare Invitational – Quarterfinal: No. 20 Wichita State vs. USC (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  NIT Season Tip-Off – Semifinal: Arkansas vs. Georgia Tech (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPNU
  3 p.m. Battle 4 Atlantis – Semifinal (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  4 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: UC Irvine at Boise State (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  4:30 p.m. NIT Season Tip-Off – Semifinal: Stanford vs. No. 9 Villanova (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPN2
  6:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Quarterfinal: Boston College vs. No. 3 Michigan State (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN2
  AdvoCare Invitational – Quarterfinal: No. 17 Notre Dame vs. Monmouth (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPNU
  9 p.m. AdvoCare Invitational – Quarterfinal: Iowa vs. Dayton (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Evansville vs. Providence (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPNU
  11:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Santa Clara vs. No. 11 Arizona (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Fri, Nov. 27 Noon AdvoCare Invitational – Consolation #1 (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  12:30 p.m. Battle 4 Atlantis – 3rd-place Game (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  NIT Season Tip-Off – 3rd-place Game (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPNU
  2:30 p.m. AdvoCare Invitational – Semifinal (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPNU
  3 p.m. Battle 4 Atlantis – Championship Game (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  NIT Season Tip-Off – Championship Game (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – Consolation #1 (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN3
  4 p.m. Northeastern at No. 15 Miami (Fla.) ESPN3
  5 p.m. ARS Hoophall Miami Invitational: No. 1 Kentucky vs. USF (Miami, Fla.)
Ryan Ruocco, Kara Lawson
ESPN
  5:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Semifinal (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN2
  6:30 p.m. Florida Gulf Coast at Florida
Tom Werme, John Pelphrey
SEC Network
  7 p.m. AdvoCare Invitational – Consolation #2 (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  7:30 p.m. ARS Hoophall Miami Invitational: Ohio State vs. Memphis (Miami, Fla.)
Ryan Ruocco, Kara Lawson
ESPN2
  8:30 p.m. Northwestern State at Auburn
Dave Baker, Joe Dean
SEC Network
  9 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Consolation #2 (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN3
  9:30 p.m. AdvoCare Invitational – Semifinal (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Dick Vitale
ESPN2
  11:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Semifinal (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Sat, Nov 28 7 p.m. Lehigh at No. 16 Purdue
Wayne Randazzo, Rich Zvosac
ESPN3
Sun, Nov 29 10 a.m. AdvoCare Invitational – 7th-place Game (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  12:30 p.m. AdvoCare Invitational – 3rd-place Game (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  Utah State at No. 6 Duke
Mike Couzens, Seth Greenberg
ESPNU
  2:30 p.m. Wisconsin at No. 7 Oklahoma
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – 5th-place Game (Anaheim, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  4:30 p.m. AdvoCare Invitational – Championship (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Dick Vitale
ESPN2
  5 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – 3rd-place Game (Anaheim, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  7 p.m. AdvoCare Invitational – 5th-place Game (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Miles Simon
ESPNU
  7:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – 7th-place Game (Anaheim, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN3
  10 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Championship Game (Anaheim, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Mon, Nov 30 7 p.m. Illinois State at No. 1 Kentucky
Mark Jones, Kara Lawson
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Wake Forest at Rutgers
Bob Picozzi, Craig Robinson
ESPNU
  Western Carolina at South Carolina
Mike Morgan, Andrew DeClercq
SEC Network
  9 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Clemson at Minnesota
Dave Flemming, Sean Harrington
ESPN2
Tue, Dec 1 7 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Michigan at NC State
Mike Patrick, Len Elmore
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Northwestern at Virginia Tech
Anish Shroff, Cory Alexander
ESPNU
  Richmond at Florida
John Saunders, John Pelphrey
SEC Network
  7:30 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 12 Virginia at Ohio State
Sean McDonough, Doris Burke
ESPN
  8 p.m. Texas-Arlington at Texas
Lowell Galindo, Lance Blanks
Longhorn Network
  Loyola at No. 5 Kansas ESPN3
  9 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 16 Purdue at Pittsburgh
Bob Wischusen, LaPhonso Ellis
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 15 Miami (Fla.) at Nebraska
Adam Amin, Craig Robinson
ESPNU
  Arkansas State at Missouri
Mitch Holthus, Jon Sundvold
SEC Network
  9:30 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 2 Maryland at No. 9 North Carolina
Dan Shulman, Jay Bilas, Shannon Spake
ESPN

Weekly Men’s College Basketball Schedule (subject to change)

Date Time (ET) Games / Commentators Network
Feast Week presented by Lowe’s on ESPN, ESPN2, ESPNU & ESPNEWS (Nov. 19-29)
Wed, Nov 25 Noon Battle 4 Atlantis – Quarterfinal: No. 10 Gonzaga vs. Washington (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN2
  2 p.m. Battle 4 Atlantis – Quarterfinal: Charlotte vs. Syracuse (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN2
  2:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 7th-place Game (Maui, Hawaii)
Jon Sciambi, Bill Walton
ESPNU
  3 p.m. Vermont at Florida
Andy Demetra, Joe Dean
SEC Network
  5 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 5th-place Game (Maui, Hawaii)
Jon Sciambi, Bill Walton
ESPN2
  High Point at Georgia
Mike Morgan, Chris Spatola
ESPNU
  Georgia State at Ole Miss
Tom Werme, Daymeon Fishback
SEC Network
  7 p.m. Yale at No. 6 Duke
Anish Shroff, Cory Alexander
ESPNU
  Lehigh at No. 12 Virginia
Dave Weekley, Pete Strickland
ESPN3
  Cornell at Pittsburgh ESPN3
  Thiel at Youngstown State ESPN3
  Marygrove at Eastern Michigan ESPN3
  IU-Kokomo at Ball State ESPN3
  Bryant at Harvard ESPN3
  7:30 p.m. Maui Jim Maui Invitational – 3rd-place Game (Maui, Hawaii)
Sean McDonough, Fran Fraschilla
ESPN2
  8 p.m. Dubuque at Northern Iowa ESPN3
  New Orleans at Bradley ESPN3
  9:30 p.m. MGM Grand Main Event – Championship Game (Las Vegas, Nev.)
Bob Picozzi, Craig Robinson
ESPN2
  10 p.m. Maui Jim Maui Invitational – Championship Game (Maui, Hawaii)
Sean McDonough, Fran Fraschilla
ESPN
Thu, Nov 26 Noon AdvoCare Invitational – Quarterfinal: Alabama vs. Xavier (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  1 p.m. Battle 4 Atlantis – Semifinal (Nassau, Bahamas) ESPN
  2 p.m. AdvoCare Invitational – Quarterfinal: No. 20 Wichita State vs. USC (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  NIT Season Tip-Off – Semifinal: Arkansas vs. Georgia Tech (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPNU
  3 p.m. Battle 4 Atlantis – Semifinal (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  4 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: UC Irvine at Boise State (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  4:30 p.m. NIT Season Tip-Off – Semifinal: Stanford vs. No. 9 Villanova (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPN2
  6:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Quarterfinal: Boston College vs. No. 3 Michigan State (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN2
  AdvoCare Invitational – Quarterfinal: No. 17 Notre Dame vs. Monmouth (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPNU
  9 p.m. AdvoCare Invitational – Quarterfinal: Iowa vs. Dayton (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Evansville vs. Providence (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPNU
  11:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Quarterfinal: Santa Clara vs. No. 11 Arizona (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Fri, Nov. 27 Noon AdvoCare Invitational – Consolation #1 (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  12:30 p.m. Battle 4 Atlantis – 3rd-place Game (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  NIT Season Tip-Off – 3rd-place Game (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPNU
  Lipscomb at South Carolina SEC Network+
  2:30 p.m. AdvoCare Invitational – Semifinal (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPNU
  3 p.m. Battle 4 Atlantis – Championship Game (Nassau, Bahamas)
Dan Shulman, Jay Bilas, Andy Katz
ESPN
  NIT Season Tip-Off – Championship Game (Brooklyn, N.Y.)
Doug Sherman, Len Elmore
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – Consolation #1 (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN3
  Nebraska-Omaha at Minnesota
Jordan Bernfield, Homer Drew
ESPN3
  William Woods at Missouri State ESPN3
  Quincy at Illinois State ESPN3
  4 p.m. Northeastern at No. 15 Miami (Fla.) ESPN3
  5 p.m. ARS Hoophall Miami Invitational: No. 1 Kentucky vs. USF (Miami, Fla.)
Ryan Ruocco, Kara Lawson
ESPN
  Georgia Southern at USC Upstate ESPN3
  5:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Semifinal (Fullerton, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPN2
  6:30 p.m. Florida Gulf Coast at Florida
Tom Werme, John Pelphrey
SEC Network
  7 p.m. AdvoCare Invitational – Consolation #2 (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  Winthrop at NC State ESPN3
  IUPUI at Georgia State ESPN3
  7:30 p.m. ARS Hoophall Miami Invitational: Ohio State vs. Memphis (Miami, Fla.)
Ryan Ruocco, Kara Lawson
ESPN2
  8:30 p.m. Northwestern State at Auburn
Dave Baker, Joe Dean
SEC Network
  9 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Consolation #2 (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN3
  9:30 p.m. AdvoCare Invitational – Semifinal (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Dick Vitale
ESPN2
  11:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Semifinal (Fullerton, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Sat, Nov 28 1 p.m. UT Martin at Mississippi State SEC Network+
  1:30 p.m. UCF at Miami (Ohio) ESPN3
  2 p.m. The Citadel at USC Upstate ESPN3
  Ole Miss at Bradley ESPN3
  Canisius at Buffalo ESPN3
  Madonna at Eastern Michigan ESPN3
  3 p.m. TBD at Drake ESPN3
  4 p.m. Arkansas-Little Rock at Tulsa
Jonathan Yardley, Bryndon Manzer
ESPN3
  Kent State at Pittsburgh ESPN3
  7 p.m. Lehigh at Purdue
Wayne Randazzo, Rich Zvosac
ESPN3
  Tennessee State at Kennesaw State ESPN3
  8 p.m. Louisiana Monroe at Houston
Evan Leplar, Reid Gettys
ESPN3
Sun, Nov 29 10 a.m. AdvoCare Invitational – 7th-place Game (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Tim Welsh
ESPN3
  12:30 p.m. AdvoCare Invitational – 3rd-place Game (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Miles Simon
ESPN2
  Utah State at No. 6 Duke
Mike Couzens, Seth Greenberg
ESPNU
  2 p.m. Savannah State at USF
Bernie Guenther, Mark Wise
ESPN3
  Urbana at Bowling Green ESPN3
  2:30 p.m. Wisconsin at No. 7 Oklahoma
Jon Sciambi, Fran Fraschilla
ESPN2
  DIRECTV Wooden Legacy – 5th-place Game (Anaheim, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  3 p.m. South Carolina State at Kansas State ESPN3
  Brown at SMU ESPN3
  4:30 p.m. AdvoCare Invitational – Championship (Orlando, Fla.)
Dave O’Brien, Dick Vitale
ESPN2
  5 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – 3rd-place Game (Anaheim, Calif.)
Steve Quis, Brad Daugherty, Jeff Goodman
ESPNU
  Delaware at Temple
Dave Leno, Rob Kennedy
ESPN3
  Ave Maria at Florida Gulf Coast ESPN3
  7 p.m. AdvoCare Invitational – 5th-place Game (Orlando, Fla.)
Rich Hollenberg, Miles Simon
ESPNU
  7:30 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – 7th-place Game (Anaheim, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN3
  10 p.m. DIRECTV Wooden Legacy – Championship Game (Anaheim, Calif.)
Roxy Bernstein, Sean Farnham, Jeff Goodman
ESPN2
Mon, Nov 30 7 p.m. Illinois State at No. 1 Kentucky
Mark Jones, Kara Lawson
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Wake Forest at Rutgers
Bob Picozzi, Craig Robinson
ESPNU
  Western Carolina at South Carolina
Mike Morgan, Andrew DeClercq
SEC Network
  Trinity Baptist at North Florida ESPN3
  McNeese State at Central Michigan ESPN3
  8 p.m. Texas Rio Grande Valley at Houston
Brett Dolan, Reid Gettys
ESPN3
  North Texas at Northern Iowa ESPN3
  9 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Clemson at Minnesota
Dave Flemming, Sean Harrington
ESPN2
Tue, Dec 1 7 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Michigan at NC State
Mike Patrick, Len Elmore
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: Northwestern at Virginia Tech
Anish Shroff, Cory Alexander
ESPNU
  Richmond at Florida
John Saunders, John Pelphrey
SEC Network
  Northwestern State at Arkansas SEC Network+
  Oakland at Georgia SEC Network+
  Wofford at Georgia Tech ESPN3
  Florida Atlantic at East Carolina ESPN3
  Albion at Wright State ESPN3
  Marshall at Ohio ESPN3
  Piedmont College at Furman ESPN3
  IUPUI at Ball State ESPN3
  7:30 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 12 Virginia at Ohio State
Sean McDonough, Doris Burke
ESPN
  8 p.m. Texas-Arlington at Texas
Lowell Galindo, Lance Blanks
Longhorn Network
  Loyola at No. 5 Kansas ESPN3
  Utah State at Missouri State ESPN3
  UNC-Pembroke at Wingate ESPN3
  9 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 16 Purdue at Pittsburgh
Bob Wischusen, LaPhonso Ellis
ESPN2
  Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 15 Miami (Fla.) at Nebraska
Adam Amin, Craig Robinson
ESPNU
  Arkansas State at Missouri
Mitch Holthus, Jon Sundvold
SEC Network
  9:30 p.m. Big Ten/ ACC Challenge presented by The United States Marine Corps: No. 2 Maryland at No. 9 North Carolina
Dan Shulman, Jay Bilas, Shannon Spake
ESPN

-30-

Tags

Rachel Margolis Siegal

As part of the College Sports PR team at ESPN, it has been an exciting adventure for me since I joined the worldwide leader in July 2010, working on college football, college basketball, college lacrosse and WNBA properties. I began my love of sports as the manager of several high school sports teams and continued that hobby into college. While at Quinnipiac, I worked in the Sports Information Department, which led me to a summer internship at the New Haven Ravens, a AA baseball team, and an eventual job with the Athletic Communications Department at the University of Connecticut. After my five-year stint at Connecticut, I spent six years as Director of Communications at the BIG EAST Conference in Providence, R.I. before joining ESPN.
Back to top button
Close