ESPN College Hoops Analysts Fran Fraschilla, Dan Dakich and Seth Greenberg Return for The Basketball Tournament 2019

Basketball

ESPN College Hoops Analysts Fran Fraschilla, Dan Dakich and Seth Greenberg Return for The Basketball Tournament 2019

  • Other top voices include play-by-play announcer Bob Rathbun and reporter Jen Hale
  • $2 million winner-take-all championship game will be played in Chicago on Aug. 6

ESPN college basketball analysts Fran Fraschilla, Dan Dakich and Seth Greenberg again will headline the commentator team for The Basketball Tournament (TBT), the single-elimination, five-on-five, open-application tournament with a winner-take-all $2 million prize. The sixth annual TBT event features 64 teams competing in regional events in eight cities over two weekends (July 19-21 and July 25-28). The eight regional winners then advance to TBT Championship Week in Chicago, Aug. 1-6.

In addition to Fraschilla, Dakich and Greenberg, a roster of broadcasting veterans, including Bob Rathbun, voice of the NBA’s Atlanta Hawks, and reporter Jen Hale, who covers the NBA’s New Orleans Pelicans in addition to national assignments, will call 2019 TBT games. Other voices will include: Brian Bedo, Luke Bonner, Brock Bowling, Eric Duick, Sam Farber, Paul Keels, Mike Kennedy, Matt Martucci, Tim Scarborough, Richie Schueler, Chris Vosters and Rich Zvosec.

ESPN will present live coverage of all 63 games, including 25 games across its linear networks – 17 on ESPN, seven on ESPN2, and one on ESPNU. Every tournament game also will be streamed live on the ESPN App. TBT games will be streamed live on ESPN’s international networks and on-demand via the ESPN Player to more than 190 countries and territories, including Spanish-speaking Latin America, Brazil, Europe, the Middle East, Africa, parts of Asia and more. ESPN has covered TBT each year since the event debuted in 2014.

TBT 2019 will feature more than 60 players with NBA experience, 23 college alumni teams and international professionals playing in top leagues around the world. More than 20 Division I college players who finished their eligibility in 2019 will suit up for the single-elimination, five-on-five tournament. Fans also are rewarded, as the top 1,000 fans of the winning team share $200,000. And new this year, each of the eight Regional champions will earn a prize equal to 25 percent of that Region’s ticket sales. The Wichita Regional prize purse alone is more than $65,000.

Overseas Elite, a team of American stars currently playing in top leagues around the world, won for the fourth consecutive year in 2018. Back to defend their title, they have gone 25-0 and taken home an astounding $7 million over four years. For more information: www.thetournament.com

2019 TBT Regionals and Championship Week:

  • Columbus Regional (The Capital Center) – July 19-21
  • Lexington Regional (Frederick Douglass High School) – July 19-21
  • Greensboro Regional (Greensboro Coliseum Complex Fieldhouse) – July 19-21
  • Memphis Regional (Elma Roane Fieldhouse) – July 19-21
  • Salt Lake City Regional (Maverik Center) – July 25-27
  • Wichita Regional (Koch Arena) – July 25-28
  • Syracuse Regional (SRC Arena) – July 26-28
  • Richmond Regional (Siegel Center) – July 26-28
  • Championship Week in Chicago (Wintrust Arena) – Aug. 1-6

The Basketball Tournament 2019 Broadcast and Commentator Schedule:

Columbus Regional (The Capital Center) – July 19-21

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday

July 19

3 p.m. (2) Kohl Blooded (Wisconsin) vs. (7) Mid-American Unity (ESPN3)

Brian Bedo and Rich Zvosec

ESPN3
5 p.m. (3) Red Scare (Dayton) vs. (6) The Region

Bedo and Zvosec

ESPN3
7 p.m. (4) Big X vs. (5) West Virginia Wildcats

Paul Keels, Dan Dakich and reporter Jen Hale

ESPN2
9 p.m. (1) Carmen’s Crew (Ohio State) vs. (8) Illinois BC

Keels, Dakich and Hale

ESPN2
Saturday July 20 12 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Keels, Dakich and Hale

ESPN
2 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Keels, Dakich and Hale

ESPN
Sunday

July 21

12 p.m. Regional final: Semifinal winners

Keels, Dakich and Hale

ESPN

Lexington Regional (Frederick Douglass High School) – July 19-21

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday

July 19

3 p.m. (3) Fort Wayne Champs vs. (6) Showtime

Chris Vosters and Seth Greenberg

ESPN3
5 p.m. (1) Loyalty is Love vs. (8) Hoopville Warriors

Vosters and Greenberg

ESPN3
7 p.m. (4) KBC vs. (5) Peoria All-Stars

Vosters and Greenberg

ESPN3
9 p.m. (2) Bluegrass Boys (Kentucky) vs. (7) D2

Vosters and Greenberg

ESPN3
Saturday July 20 4 p.m. Game 2 winner vs. Game 3 winner

Vosters and Greenberg

ESPN2
6 p.m. Game 1 winner vs. Game 4 winner

Vosters and Greenberg

ESPN2
Sunday

July 21

2 p.m. Regional final: Semifinal winners

Vosters and Greenberg

ESPN

Greensboro Regional (Greensboro Coliseum Complex Fieldhouse) – July 19-21

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday

July 19

3 p.m. (4) Primetime Players vs. (5) Florida TNT

Brock Bowling

ESPN3
4:50 p.m. (1) Team Hines vs. (8) Boo Williams

Bowling

ESPN3
6:40 p.m. (2) Team CP3 vs. (7) Tampa 20/20

Bowling

ESPN3
8:30 p.m. (3) Power of the Paw (Clemson) vs. (6) Team 23

Bowling

ESPN3
Saturday July 20 5 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Bowling

ESPN3
7 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Bowling

ESPN3
Sunday

July 21

3 p.m. Regional final: Semifinal winners

Bowling

ESPN3

Memphis Regional (Elma Roane Fieldhouse) – July 19-21

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday

July 19

4 p.m. (4) Broad Street Brawlers vs. (5) Southern Gentlemen

Matt Martucci and Tim Scarborough

ESPN3
5:50 p.m. (1) Gael Force (St. Mary’s) vs. (8) Jackson TN

Martucci and Scarborough

ESPN3
7:40 p.m. (3) Team Arkansas vs. (6) Louisiana Utd.

Martucci and Scarborough

ESPN3
9:30 p.m. (2) Bluff City (Memphis) vs. (7) Team Everyday

Martucci and Scarborough

ESPN3
Saturday July 20 6 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Martucci and Scarborough

ESPN3
8 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Martucci and Scarborough

ESPN3
Sunday

July 21

3 p.m. Regional final: Semifinal winners

Martucci and Scarborough

ESPN3

Salt Lake City Regional (Maverik Center) – July 25-27

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Thursday

July 25

5 p.m. (1) Eberlein Drive vs. (8) Team Utah

Sam Farber and Richie Schueler

ESPN3
6:50 p.m. (4) Sons of Westwood (UCLA) vs. (5) L.A. Cheaters

Farber and Schueler

ESPN3
8:40 p.m. (2) Challenge ALS vs. (7) Utah Stallions

Farber and Schueler

ESPN3
10:30 p.m. (3) Team Fredette vs. (6) CitiTeam Blazers

Farber and Schueler

ESPN3
Friday July 26 9 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Farber and Schueler

ESPN3
11 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Farber and Schueler

ESPN3
Saturday

July 27

9 p.m. Regional final: Semifinal winners

Farber and Schueler

ESPN3

Wichita Regional (Koch Arena) – July 25-28

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Thursday

July 25

7 p.m. (3) Self Made (Kansas) vs. (6) Sideline Cancer

Mike Kennedy, Fran Fraschilla and reporter Jen Hale

ESPN
9 p.m. (2) AfterShocks (Wichita State) vs. (7) Iowa Utd.

Kennedy, Fraschilla and Hale

ESPN
Friday July 26 7 p.m. (1) Golden Eagles Alumni (Marquette) vs. (8) Ft. Hood Wounded Warriors

Brian Bedo and Rich Zvosec

ESPN3
9 p.m. (4) Team Colorado (Colorado) vs. (5) Purple & Black (Kansas State)

Bedo and Zvosec

ESPN3
Saturday

July 27

2 p.m. Friday’s winners

Kennedy, Fraschilla and Hale

ESPN
4 p.m. Thursday’s winners

Kennedy, Fraschilla and Hale

ESPN
Sunday

July 28

4 p.m. Regional final: Semifinal winners

Kennedy, Fraschilla and Hale

ESPN

Syracuse Regional (SRC Arena) – July 26-28

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday July 26 1 p.m. (3) Brotherly Love vs. (6) Jimmy V

Eric Duick and Luke Bonner

ESPN3
3 p.m. (2) Armored Athlete vs. (7) Team Draddy (Manhattan)

Duick and Bonner

ESPN3
5 p.m. (4) Team Fancy vs. (5) Gael Nation (Iona)

Duick and Seth Greenberg

ESPN3
7 p.m. (1) Boeheim’s Army (Syracuse) vs. (8) We Are D3

Duick and Greenberg

ESPN2
Saturday

July 27

12 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Doug Sherman and Greenberg

ESPN
2 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Sherman and Greenberg

ESPN3
Sunday

July 28

2 p.m. Regional final: Semifinal winners

Sherman and Greenberg

ESPN

Richmond Regional (Siegel Center) – July 26-28

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Friday July 26 3 p.m. (4) Best Virginia (West Virginia) vs. (5) Seven City Royalty (ODU)

Matt Martucci and Tim Scarborough

ESPN3
4:50 p.m. (1) Overseas Elite vs. (8) Hilltop Dawgs (UMBC)

Martucci and Scarborough

ESPN3
6:40 p.m. (3) Green Machine (George Mason) vs. (6) The Web (Richmond)

Martucci and Scarborough

ESPN3
8:30 p.m. (2) Ram Nation (VCU) vs. (7) Team DRC

Martucci and Scarborough

ESPN3
Saturday

July 27

5 p.m. Game 1 winner vs. Game 2 winner

Martucci and Scarborough

ESPN3
7 p.m. Game 3 winner vs. Game 4 winner

Martucci and Scarborough

ESPN3
Sunday

July 28

12 p.m. Regional final: Semifinal winners

Martucci and Scarborough

ESPN

Championship Week (Chicago/ Wintrust Arena) – Aug. 1-6

Date Time (ET) Game / Announcers Network
Thursday Aug 1 7 p.m. Quarterfinal 1: Richmond Regional Winner vs. Lexington Regional Winner

Bob Rathbun, Dan Dakich and reporter Jen Hale

ESPN
9 p.m. Quarterfinal 2: Wichita Regional Winner vs. Memphis Regional Winner

Rathbun, Dakich and Hale

ESPNU
Friday Aug 2 7 p.m. Quarterfinal 3: Syracuse Regional Winner vs. Greensboro Regional

Rathbun, Dakich and Hale

ESPN
9 p.m. PUMA Posterize Dunk Contest

Matt Martucci, Tim Scarborough and Hale

ESPN2
9:30 p.m. Quarterfinal 4: Columbus Regional Winner vs. Salt Lake City Regional Winner

Rathbun, Dakich and Hale

ESPN2
Sunday

Aug 4

12 p.m. Semifinal 1: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Rathbun, Fran Fraschilla and Hale

ESPN
2 p.m. Semifinal 2: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Rathbun, Fraschilla and Hale

ESPN
Tuesday

Aug 6

9 p.m. $2 million, winner-take-all Championship

Rathbun, Fraschilla and Hale

ESPN

* All times ET; All games will also be available via the ESPN App 

* The colleges/universities of collegiate basketball alumni teams are noted in parentheses

-30-

Tags

Bill Hofheimer

I oversee ESPN’s pro football PR, including Monday Night Football and NFL studio shows. Other programs I work on include ESPN soccer, Around the Horn and PTI.
Close